Nazywana rekuperatorem centrala nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła to urządzenie składające się z wymiennika ciepła (krzyżowego lub przeciwprądowego), dwóch wentylatorów: nawiewnego i wywiewnego oraz filtra powietrza.
Rekuperator to w istocie wymiennik ciepła, w którym powietrze usuwane przekazuje swoje ciepło nawiewanemu do domu. Świeże, zimne powietrze zasysane z zewnątrz przechodzi przez wymiennik ciepła, ogrzewając się od takiej samej ilości zużytego powietrza usuwanego z wnętrza budynku na zewnątrz, również przepływającego przez ten wymiennik.
Kiedy na dworze jest chłodniej niż w domu, ciepłe powietrze usuwane z pomieszczeń ogrzewa chłodniejsze - napływające z zewnątrz. W ten sposób można odzyskać nawet ponad 80% ciepła traconego w innych systemach wentylacyjnych.
Wbrew powszechnie panującym opiniom, system wentylacyjny oparty na rekuperatorze nie jest droższy niż poprawne wykonanie tradycyjnej (skutecznej) wentylacji grawitacyjnej.
Koszty inwestycyjne są porównywalne, oczywiście pod warunkiem podjęcia decyzji o wyposażeniu domu w rekuperator jeszcze na etapie projektowania budynku.
Rezygnacja z kominów wentylacyjnych, kominków dachowych, zmniejszenie mocy systemu centralnego ogrzewania niemal o połowę, oraz zastosowanie tańszych okien bez mikrowentylacji w większości wypadków pokryje koszty systemu wentylacji z rekuperatorem dobrej klasy.