FIBARO sklep
"- Idąc prosto przed siebie
nie można zajść daleko ..."
Mały Książę

Wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacją)


Znakomitym poszerzeniem funkcjonalności wentylacji mechanicznej budynku jest uzupełnienie jej o rekuperator.
Nazywana rekuperatorem centrala nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła to urządzenie składające się z wymiennika ciepła (krzyżowego lub przeciwprądowego), dwóch wentylatorów: nawiewnego i wywiewnego oraz filtra powietrza.
Świeże, zimne powietrze zasysane z zewnątrz przechodzi przez wymiennik ciepła, ogrzewając się od takiej samej ilości zużytego powietrza usuwanego z wnętrza budynku na zewnątrz, również przepływającego przez ten wymiennik.
Kiedy na dworze jest chłodniej niż w domu, ciepłe powietrze usuwane z pomieszczeń ogrzewa chłodniejsze - napływające z zewnątrz. W ten sposób można odzyskać nawet 80% ciepła traconego w innych systemach wentylacyjnych.
Wbrew powszechnie panującym opiniom system wentylacyjny oparty na rekuperatorze nie jest droższy niż wykonanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.
Koszty inwestycyjne są porównywalne, oczywiście pod warunkiem podjęcia decyzji o wyposażeniu domu w rekuperator na etapie projektowania budynku. Rezygnacja z kominów wentylacyjnych, kominków dachowych, zmniejszenie zapotrzebowanie na energię systemu CO niemal o połowę oraz zastosowanie tańszych okien bez mikrowentylacji w większości wypadków pokryje koszty systemu wentylacji z rekuperatorem dobrej klasy.
W niektórych wypadkach odpowiednie planowanie pozwoli na obniżenie kosztów systemu wentylacji mechanicznej do poziomu niższego, niż wykonanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Przykład rekuperacji

Aby uzyskać pełną ofertę zapraszamy do kontaktu z nami.