FIBARO sklep
"Nikt jednak nie chciał mu uwierzyć,
ponieważ miał bardzo dziwne ubranie."
Mały Książę
Terminem dolne źródła ciepła określa się wszystkie rodzaje źródeł z których można uzyskać energię do dalszego przesłania, bądź podniesienia jej na wyższy poziom.
Pompy ciepła podnoszą ciepło zawarte w otoczeniu na wyższy poziom energetyczny którego miarą jest temperatura. Im wyższa jest temperatura dolnego źródła tym wyższe są współczynniki efektywności i niższe koszty ogrzewania.
Rodzaj dolnego źródła ciepła definiuje typ pompy ciepła.

  • Źródło ciepła - woda gruntowa.
Jeżeli woda gruntowa występuje na odpowiedniej głębokości i ma właściwą jakość, to dzięki jej wykorzystaniu można osiągnąć najwyższe roczne współczynniki efektywności. Stała temperatura wody gruntowej (pomiędzy +8°C a +12°C) gwarantuje optymalny tryb pracy pompy ciepła.
Woda gruntowa pobierana jest ze studni zasilającej i doprowadzana do pompy ciepła, a stamtąd odprowadzana do oddalonej o minimum 15 m studni zrzutowej.
Pompy ciepła wykorzystujące energię zgromadzoną w wodzie gruntowej określamy jako pompy ciepła woda/woda.
Terminem tym, określamy również pompy wykorzystujące ciepło wód technologicznych, oraz ścieków, które są znakomitymi źródłami energii.
Dolne źródło woda


  • Źródło ciepła - ziemia.
Gdy nie można wykorzystać wody gruntowej jako źródła ciepła, zawsze mamy do dyspozycji grunt.
W gruncie zgromadzonych jest do 98% energii docierającej do Ziemi ze słońca. Także w czasie bardzo chłodnych dni zimowych grunt utrzymuje temperaturę na odpowiednim poziomie dla ekonomicznie uzasadnionej eksploatacji.
W ziemi zakopuje się kolektory gruntowe, przez które zostaje pobierane ciepło. W kolektorach tych cyrkuluje medium przenoszące ciepło, które dalej oddawane jest do pompy ciepła.
W zależności od rodzaju czynnika przenoszącego ciepło w kolektorze gruntowym, rozróżnia się system solanka/woda oraz bezpośrednie parowanie/woda.
Solanka to popularne określenie na roztwory glikolu propylenowego lub elylenowego którym wypełnia się rury kolektora gruntowego. Krążenie solanki w rurach wymuszone zostaje przez pracę pompek obiegowych.
Bezpośrednie parowanie.
W przypadku bezpośredniego parowania czynnik roboczy pompy ciepła np. R 407C lub propan cyrkuluje jako medium przenoszące ciepło w kolektorze gruntowym. Nie ma wtedy potrzeby instalowania pośredniego wymiennika ciepła, oraz pomp obiegowych solanki.
Solanka.
W systemie solanka/woda jako medium cyrkuluje solanka (mieszanina glikolu i wody), która pobiera ciepło i odprowadza je do pompy ciepła.
Istnieją różne sposoby układania kolektorów:
- przy dostatecznie dużej powierzchni (ogród) układa się kolektory płaskie, które są najkorzystniejsze pod względem cenowym. Szacunkowa powierzchnia kolektora poziomego to ok. 1,2 do 1,5 powierzchni ogrzewanej.
- przy mniejszej powierzchni są układane kolektory spiralne lub sondy głębinowe
Wskazówka: do wykonania niektórych typów kolektorów wymagane jest uzyskanie pozwolenia!
Dolne źródło grunt


  • Źródło ciepła - powietrze.
Jeżeli nie można wykorzystać i gruntu, to zawsze mamy do dyspozycji powietrze jako dolne źródło ciepła. Szczególnie nadaje się ono w przypadku wtórnego doposażenia instalacji oraz w systemach pracujących w trybie biwalentnym, czyli wyposażonych w dodatkowe źródło energii.
Dzięki zintegrowanemu w pompie ciepła urządzeniu odszraniającemu nienaganne funkcjonowanie systemu zagwarantowane jest do temperatur nawet poniżej 8°C.
W systemie tym można wykorzystać urządzenie kompaktowe albo urządzenie typu split (rozdzielone): pompę ciepła ustawia się w domu, a parownik na wolnym powietrzu.
  • Zalety:
    • nie ma potrzeby instalowania kanałów powietrznych
    • urządzenia są bardzo ciche
    • długa żywotność urządzenia
Dolne źródło powietrze

Jaki system pompy ciepła będzie najlepszy dla Państwa zdecydują nasi specjaliści na miejscu. Uwzględnią oni wszystkie czynniki, jak na przykład dostępność źródła ciepła, wielkość powierzchni, typ budynku i izolacji, rodzaj rozdziału ciepła itd.